Uniwersytet Młodego Badacza

160 tysięcy na projekt filmowy

Serial filmowy

Fundacja Rozwoju UKSW otrzymała dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury na realizację mini-serialu pod roboczym tytułem „Memento Mori”. Kwota dofinansowania to 160 tysięcy złotych.

Projekt filmowy pod roboczym tytułem „Memento Mori” to 3-odcinkowy mini-serial fabularny, o metrażu 50 minut dla każdego odcinka. Akcja serialu osadzona jest w teraźniejszości, jednak punktem zaczepienia dla fabuły są wydarzenia historyczne. Wydarzenia te nie będą bezpośrednio pokazywane, widz – wraz z bohaterami filmu – odkrywa ich dzisiejsze skutki. Na kanwie faktów historycznych budowana jest fikcyjna opowieść, która uzupełnia pewne luki w sposób atrakcyjny dla fabuły.

O czym serial opowiada?

Nocne włamanie do warszawskiego kościoła kamedułów, podczas którego skradziony zostaje tajemniczy list, uruchamia spiralę niespodziewanych wydarzeń. Policyjne śledztwo prowadzi donikąd, a motyw sprawcy wydaje się zupełnie niejasny. Na prośbę proboszcza w sprawę zaginięcia zagadkowego dokumentu angażuje się jego daleki krewny – kleryk oddelegowany przez przełożonych do pomocy na parafii. Szybko okazuje się, że list stanowi tylko pierwszą zagadkę na drodze do odnalezienia czegoś dużo cenniejszego. Czy jest możliwe, iż zakon kamedułów, zajmujący się przepisywaniem świętych ksiąg, był przez wiele lat w posiadaniu zaginionej piątej Ewangelii? Czy mnich żyjący ponad sto lat temu w bielańskim klasztorze mógł ukryć cenne pismo, by podczas zaborów carskich nie dostało się w niepowołane ręce? Bohater rozpoczyna wyścig z czasem, a kolejne zagadki mające swoje źródło w historii stolicy oraz zakonu kamedułów coraz bardziej się komplikują. Wydaje się, że wszędzie czyhać może niebezpieczeństwo. Do czego zdolny jest człowiek, który skradł cenny list? Wartka akcja prowadzi bohaterów przez mało znane części Warszawy, w których może kryć się klucz do rozwiązania sekretu.