Uniwersytet Młodego Badacza

Mobilna izolatka

Mobilna izolatka

Naukowcy Wydziału Medycznego UKSW wraz z Fundacją Rozwoju UKSW stworzyli i wyprodukowali mobilną izolatkę dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Izolatki zasiliły oddziały covidowe warszawskich szpitali.

Izolatka z jednej strony chroni pracowników służby zdrowia, z drugiej umożliwia swobodny dostęp do pacjentów. Projekt powstał przy ścisłej współpracy z lekarzami i personelem medycznym w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Istnieją plany, aby poszerzyć zastosowanie zaprojektowanych osłon również do sal operacyjnych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych. Izolatki zostały zakupione dzięki wpłatom darczyńców.

Jak działa mobilna izolatka?

Nauka i biznes

- Izolatka powstała w związku z obecną pandemią i z myśleniem o maksymalnym zmniejszeniu kontaminacji otoczenia wokół pacjentów, którzy mają wirusa i chorują na Covid. Powstała jako koncepcja na intensywnej terapii, tak aby w maksymalny sposób odizolować pacjenta od otoczenia i tym sam maksymalnie zabezpieczyć personel medyczny – mówi dr Danuta Rozentalska - anestezjolog ze Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie.

Izolatka ma kilka otworów, które pełnią bardzo ważne funkcje – Dzięki nim pacjenci na własnym oddechu mogą swobodnie oddychać, a dołączone do nich filtry hepa izolują to, co pacjenci wydychają – podkreśla dr Rozentalska.

Statystyki projektu
Mobilna izolatka

Projekt powstał przy ścisłej współpracy z lekarzami i personelem medycznym w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.

50 izolatek

3 szpitale

1000 pacjentów